Müzik Öğretim Programlarımızın (1924-2017) Felsefi ve Sosyolojik Temelleri

%18
42,00 TL
34,44 TL

Müzik Öğretim Programlarımızın (1924-2017) Felsefi ve Sosyolojik Temelleri

%18
%18
42,00 TL
34,44 TL
Kazancınız:7,56
Kitap Açıklaması

Örgün temel müzik eğitiminde yaşanan önemli sorunlardan biri müzik öğretmenlerimizin öğretim programını benimseme ve içselleştirme aşamasında geliştirdikleri tutum ve ön yargılardır. Öğretmenlerden bir kısmı programların eskilerinden önemli farklılıklar göstermediğini ve bu nedenle önemli değişiklikler yapmadıklarını; bir başka kısmı programın bazı kazanımlarının çok zor olduğunu o nedenle programı tam olarak uygulamadıklarını; bazı öğretmenler müzik derslerinde yaşanan bazı sorunların programın tam olarak uygulanmasına engel olduğunu ve bu yüzden programa çok da bağlı kalmadıklarını; bazı öğretmenler de programları müzik etkinliklerinde birincil kılavuz olarak görmediklerini belirtmektedirler.
Müzik öğretmenlerinin öğretim programlarını daha iyi tanıyıp önemini ve işlevini daha iyi anlayabilmeleri onu benimseyip içselleştirebilmeleri için 2018 yılında "YÖK Öğretmenlik Lisans Programları" geliştirme çalışmaları sonucunda müzik öğretmenliği lisans programında 2 kredilik zorunlu "Müzik Öğretim Programları" dersi kapsanmıştır.
Dersin içeriği programda: "öğretim programlarıyla ilgili temel kavramlar; müzik dersi öğretim programlarının geçmişten günümüze gelişimi; güncel müzik dersi öğretim programının yaklaşımı içeriği geliştirmeyi amaçladığı beceriler; öğrenme ve alt öğrenme alanları; kazanımların sınıflara göre dağılımı ve sınırları diğer derslerle ilişkisi; kademeler arasındaki müzik dersi öğretim programlarının ilişkisi; kullanılan yöntem teknik araç-gereç ve materyaller; ölçme değerlendirme yaklaşımı; öğretmen yeterlilikleri" (www.yok.gov.tr) şeklinde verilmiştir.
Bu kapsamlı içerikle özellikle müzik öğretmeni adaylarının mesleki uygulamalarının en temel ve en meşru dayanakları olan öğretim programı hakkında daha detaylı bilgiler edinmeleri programın fonksiyonu ve önemini henüz adayken algılayabilmeleri amaçlanmıştır.
Bu kitap yazarın 2018 yılında yayınlanmış olan "Cumhuriyet Dönemi Örgün Temel Müzik Eğitimi'nde Müzik Öğretim Programları (1924-2017) ve Müzik Eğitiminde Yapılandırmacılık" isimli kitabının devamı niteliğindedir. İlk kitapta; cumhuriyet tarihimiz boyunca özellikle örgün temel müzik eğitimi uygulamalarına rehberlik eden "Müzik Öğretim Programları" program unsurları açısından kronolojik olarak tanıtılmış ve bu programlarda temele alınan öğrenme yaklaşımları hakkında bilgiler verilmiştir.
Bu kitapta ise aynı müzik öğretim programlarının temel eğitim felsefeleri ve programların sosyolojik temelleri bağlamında "Okulun ve Programın Sosyal Fonksiyonu ve Alt Bileşenleri" yine kronolojik olarak analiz edilmiştir. Böylece özellikle müzik öğretmeni adaylarımızın öğretim programlarında vurgulanan felsefi ve sosyolojik bağlamın ve program paralelinde yürüttükleri etkinliklerin felsefi ve toplumsal karşılıkları ve çıktılarının neyi ifade ettiğini daha iyi görmeleri amaçlanmıştır.

Kitap Özellikleri''''''''
Barkod9786254069192
Basım Yılı2021
Cilt DurumuKarton Kapak
DilTürkçe
Ebat16 x 23,5
Kağıt Türü1. Hm. Kağıt
Sayfa Sayısı192
135 TL ve üzeri kargo bedava
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

  • Ödeme Seçenekleri
  • Yorumlar (0)
BENZERKİTAPLAR
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.