Rasim Özdenören

İkiz olarak dünyaya gelen Rasim Özdenören mesleğini de ikiz kardeşi ile paylaşmıştır. Deneme yazarı olan Rasim Özdenören, kendisi başarılı Alâeddin Özdenören ile 1940 yılının 20 Mayısında doğdu. Eğitim hayatı Maraş, Malatya ve Tunceli gibi farklı noktalarda geçmiştir. Hukuk fakültesi ve Gazetecilik Enstitüsü mezunudur. Önce Devlet Planlama Teşkilatında görev yapan yazar, ardından 2 yıllık bir Amerika deneyimi edinmek üzere farklı eyaletlerde kalmıştır.

Müşavirlik ve Müfettişlik

Kültür bakanlığında müşavirlik ve bir yıl da müfettişlik yapan Özdenören uzunca bir süre devlet memurluğuna devam etmiş ve ülkesi için pek çok alanda hizmette bulunmuştur. 2005 yılında emekli olurken genel sekreter olarak görev yapmaktaydı. Daha sonrasında yazı alanına daha çok ağırlık veren yazar, iki hikayesinin filme uyarlanması ile Prag özel jüri ödülüne layık görüldü. Aynı zamanda Türkçeyi doğru kullanan yazar ve edebiyatçı ödülünü alarak edebi anlatımının yanı sıra dil bilgisine de ne kadar hakim olduğunu göstermiştir.

Yazarın Dili

Yazar İslami kimliği ile ön planda olan birisi olmasına ve hikayelerinde İslami güçten yararlanarak okuyucuyu hiç etkilemeye çalışmaması dikkat çeker. Bazı yazarlar içinde olduğu ruh haline okuyucu da çekmeye çalışır. Bu durum okuru rahatsız eder. Rasim Özdenören sade bir şekilde anlattığı yapıtlarında kararı okuyucuya bırakır. Bu durum anlatım tarzının sevilme nedenlerinden bir tanesidir. Aynı zamanda Necip Fazıl Kısakürek saygı ödülü gibi özel ödüller ile edebiyat yönünün ne kadar sağlam olduğunu göstermiştir.

Toplam 47 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.