Prof. Dr. Talat Koçyiğit

3 Ağustos 1927 tarihinde Uşak'ta dünyaya gelen Talat Koçyiğit hadis alanındaki çalışmaları ile isminden söz ettirmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin yetiştirdiği ilk ilahiyatçılardan olması bakımından çok önemlidir.

Prof. Dr. Talat Koçyiğit Eğitimi

İlk eğitimini dedesi ve babasından alan Talat Koçyiğit daha sonra orta öğrenimi için Uşak'ta eğitim almıştır. 1949 yılında Ankara Üniversitesi Tıp fakültesine kayıt olan Prof. Dr. Talat Koçyiğit üniversitede ilahiyat fakültesinin açılması ile bu alana geçiş yapmıştır. İlahiyat öğrenimi konusunda Türkiye Cumhuriyeti'nin İlahiyat eğitimi alanında ilk eğitim alan öğrenciler arasındadır. Çalışmalarını tefsir ve hadis konularında yoğunlaştıran Talat Koçyiğit 1953 yılında mezun olmuştur.

Prof. Dr. Talat Koçyiğit Eserleri ve Faaliyetleri

Mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde asistan olarak göreve başlamıştır. En çok etkilendiği hocası Muhammet Tayyip Okiç’in danışmanlığını yapan Prof. Dr. Talat Koçyiğit hadislerin toplanması ve yazı ile tespiti adlı doktora tezi 1957 yılında tamamlamıştır. Prof. Dr. Talat Koçyiğit Türkiye Cumhuriyeti'ndeki İlahiyat mezunu öğrencilerinden olduğu için özellikle hadis öğretimi konusunda kaleme aldığı eserleri bu alanda kaynak niteliğindedir.

Hadis konularını akademik anlamda ilk defa Talat Koçyiğit ele almıştır bu alanda çalışmalarını yerinde tespit etmeye çalışan Prof. Dr. Talat Koçyiğit 1957-58 yıllarında Bağdat 1963 yılında Tunus'a giderek buralarda araştırmalar yapmıştır. 1967 yılında Doçent olan Prof. Dr. Talat Koçyiğit 1972 yılında Fransa'ya gönderilmiş 1975 yılında Profesör olarak görevine devam etmiştir.

1994 yılında emekli olan Prof. Dr. Talat Koçyiğit emeklilik döneminde tefsir yazarak ve 10 cilt halinde yayınlamıştır. 18 Nisan 2011 tarihinde geçirdiği bir kalp krizi sonucu vefat etmiştir. Talat Koçyiğit hayatı boyunca özellikle hadis ve tefsir adına ilk kaynakları oluşturan kişilerden olmuştur. Bu yüzden onlarca eser ve yüzlerce makaleye imza atmıştır

Toplam 7 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.