İsmail Lütfi Çakan

İsmail Lütfi Çakan, 1945 yılında Samsun’da dünyaya gelmiştir. Türk bilimi için son derece önemli bir kişilik olan İsmail Lütfi Hadis bilimi araştırmacısı kimliği ile geniş bir kitlede tanınır. Belirli bir dönem Diyanet işleri Başkanlığı’nda görev sürdüren araştırmacı, Eğitimini Kayseri’de Kayseri İmam Hatip Lisesi’nde tamamlamıştır. Bir dönem müftü yardımcılığı görevini de sürdüren İsmail Lütfi Çakan 1977 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öğretim üyeliği yapmıştır.

1982 yılında doktora yapan araştırmacı yazar Hadislerde Görülen İhtilaflar ve Çözüm Yıllar isimli kitabını piyasaya sürmüş ve doktorasını da Atatürk Üniversitesi İslami Bilimler Fakültesi’nde bitirmiştir. Eğitim hayatında sürekli olarak yükselen yazar 1987 yılında doçentlik unvanına sahip olmuştur. 1993 yılında kariyerine profesör olarak devam eden araştırmacı, 1994- 1997 yılları arasında MÜ İlahiyat Meslek Yüksekokulu’nda müdürlük görevi yapmıştır. Güncel olarak öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir.

Araştırma ve İncelemeleri

İsmail Lütfü Çakan, eğitime ve öğretime son derece önem vermiş ve bu alanda birçok önemli çalışmaya da imza atmıştır. İlim konulu birçok eseri bulunan yazar bununla sınırlı kalmamış ve edebi anlamda da birçok önemli eseri okurlarına sunmuştur. 1963 yılından itibaren de yazdığı yazıları yerel gazetelerde okuyucuları ile buluşturmaya başlamıştır.

Eserleri

Hem oyun kitabı hem oyunları hem de kitapları bulunan araştırmacının temel eserleri; Müslümanca Yaşamak, Hurafeler ve Batıl İnançlar, Örnekleriyle Uygulamalı Dini Hitabet, Anahatlarıyla Hadis, İyi Müslüman şeklinde sıralanabilir.

Toplam 33 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.