Aliya İzzetbegoviç

Aynı zamanda yazar, filozof, hukukçu olan Aliya İzzetbegovic 8 Ağustos 1925 tarihinde Bosna Hersek’te doğdu. Ayrıca Alija İzzetbegovic olarak da bilinen yazar bağımsızlığa giden yolda liderliği ve derin bilgilerinin bulunması nedeniyle “Bilge Kral” olarak da bilinmektedir.

Aliya İzzetbegoviç’in Aile Yapısı Nasıldır?

İslam duyarlılığına sahip olan bir ailesi olmasına karşın Aliya İzzetbegoviç İslam karşıtı bir çevrede yaşamıştır.

Aliya İzzetbegoviç’in Eğitim Hayatı Nasıldı?

İlk olarak Saraybosna’da bulunan bir Alman lisesinde eğitim göre Aliya İzzetbegoviç bilime önem vermiştir. Ayrıca öğrencili hayatında oldukça disiplinli bir çalışma sürdürmüştür. Lise çağına geldiğinde ise İslam konuları ile ilgili bilgi birikimleri ve üstün yetenekleri ile öne çıkmıştır. Hatta arkadaşları ile Müslüman Gençler Kulübü’nü kurarak, bu kulüpte dini konuları tartıştılar. Belli bir süre sonra Aliya İzzetbegoviç’in üretken bir yapısı olduğu ortaya çıkmış ve bu kulüp aktivite kulübü haline gelmiştir.

Aliya İzzetbegoviç Halk ve Devlet İçin Neler Yapmıştır?

Aliya İzzetbegoviç 2.Dünya Savaşı’nın olduğu dönemde faşist düşüncelere karşı çıkarak ihtiyaç sahiplerine yardım elini uzatmıştır. Fakat halkı için verdiği bu mücadelede tutuklanmış ve 1988 yılına kadar hapis hayatı yaşamak zorunda kalmıştır.1988 yılında ise Yugoslavya hükümetinin verdiği aftan yararlanarak cezaevinden çıkmıştır.

1990 yılında Ülkesindeki en güçlü parti haline gelecek olan Demokratik Eylem Partisi’ni kurdu. Fakat hastalığı nedeniyle 2000 yılında görevinden çekilmek zorunda kalan Aliya İzzetbegoviç 2003 yılında vefat etmiştir.

Toplam 23 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.