Abdülkadir Geylani

17 Mart 1078 yılında İran'da doğan Abdülkadir Geylani, 1166 yılında Irak'ta vefat etmiştir. İslam filozufu olmasının yanı sıra Kadiriye Tarikatı'nın kurucusudur. Soyu peygamberlere dayanan Geylani, anne tarafından da peygamber torunu olan ve bu nedenle anne tarafından da şerif adı verilen unvana sahiptir. Küçük yaşta babasını kaybeden Geylani'nin küçük yaşlardan itibaren farklı bir yapıya sahip olduğu bilinmektedir. Çok fazla kız ve erkek çocuğa sahip olan filozof, çocukları sayesinde de tarikatının yayılmasını sağlamıştır.

Eserlerinin İçeriği Nedir?

Eserlerinde iman ve ahlak konularını işler. Müslümanların günlük hayatlarının nasıl olması gerektiği ile ilgili geniş bilgilere yer vermiştir. Bazı mezheplerin çok büyük şiddetle reddedilerek uzak durulması gerektiği zikredilmiştir. Aynı zamanda medresede geçen hayatında aldığı notlar ile birlikte sonrasında edindiği fikirlerin yer aldığı eserinde ölümünden bahsedilir. Bu eserler Farsçadan Türkçeye çevrilmiştir. Fütûhu’l-gayb. İsimli eser Abdülkadir Geylani'nin tüm vaazlarında yanında bulunan oğlu tarafından yazılmış bir eserdir. Babasının anlatımını kitaplaştırarak en sonunda bir soy ağacı açıklanmıştır. İddiaya göre babası ölmeden önce bu şecereyi açıklamıştır.

Dünya Çapında Tanınıyor

Sadece İran, Irak değil tüm İslam ülkeleri tarafından tanınan Geylani'nin dünya çapında da tanınır. Sünni olması ile bilinir ve Tasavvufa yakın bir dili vardır. Bu durum da daha çok evrenselliği yakalamasına yardımcı olur. Tabi bu duruma 49 çocuğunun aile bağlantıları etkili olsa da Geylani tasavvuf alanında oldukça donanımlı iyi eğitilmiş ve kendisini iyi yetiştirmiş bir bilgindir.

Toplam 1 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.