Ziya Gökalp

23 Mart 1876'da Diyarbakır'da dünyaya gelen Ziya Gökalp 25 Ekim 1924 tarihinde İstanbul'da vefat etmiştir. Bilinen adıyla Ziya Gökalp kayıtlarda Mehmet Ziya Gökalp olarak geçmektedir. Meclis-i Mebusan da ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde milletvekili görevi de yapan Ziya Gökalp Türk yazar toplumbilimci Şair aynı zamanda siyasetçi rolleri ile de tanınmaktadır. Türklüğe dair yazıları ön planda olan Ziya Gökalp bu açıdan ‘Türk milliyetçiliğinin babası’ olarak anılmaktadır.

Ziya Gökalp Eğitimi

İlkokul eğitimini doğduğu yer olan Diyarbakır'da almaya başlayan Ziya Gökalp 1886'da1 askeri okula girdi. Burada düşünce hayatı şekillenmeye başlayan Ziya Gökalp daha sonra 1890 yılında amcası Müderris Hacı Hasip Bey'den geleneksel İslam ilimleri ile ilgili dersler aldı. Biz 1891 de Diyarbakır'da idadi mülkiyeye kaydoldu. Ancak katıldığı bir eylem sonucu tutuklandığı için okul uzadı. Bu yüzden Ziya Gökalp okulu bitiremeden 1894 yılında okuldan ayrıldı.

Bu süreçte özellikle Arapça ve Farsça dersleri almaya başlayan Ziya Gökalp tasavvufa ilgi duymaya başladı. Yine bu dönemde Fransızca dilini de öğrenerek geliştirdi. Diyarbakır’a gelen Doktor Abdullah Cevdet Bey ile tanışan Ziya Gökalp doktordan etkilendi. Aileden aldığı din eğitimi ve okulda aldığı Felsefe eğitimi arasındaki yaşadığı çatışma Ziya Gökalp 18 yaşında intihar etmesine sebep oldu, kafasına sıktığı kurşun ameliyatla çıkarıldı.

İntiharından sonra tekrar okumaya ağırlık veren Ziya Gökalp daha sonra İttihat ve Terakki cemiyetine katıldı. Genç yaşlarda okumaları sayesinde birçok bilgiye sahip olan Ziya Gökalp bu doğrultuda birçok eser meydana getirmiştir. Ancak kafa karışıklığı sebebiyle farklı konuda eserler verse de özellikle Türkçülük alanında yazdığı eserler bugün onun çok tanınan bir yazar olmasını sağlamıştır.

Toplam 109 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.