İmam-I Rabbani

İmam- ı Rabbani 26 Mayıs 1564 yılında Hindistan'ın Sirhind şehrinde dünyaya gelmiştir. İmam- ı Rabbani Kur'an-ı Kerim'i çok kısa bir süre içinde ezberleyerek hafız olmuştur. Nakşibendi tarikat mensupları arasında olan İmam- ı Rabbani Nakşibendilik’le ilgili bilgilerin haha onun adıyla anılmasını sağlayan büyük alimdir. Hicri 2. Bin yılın müceddidi unvanları ile tanınır. İmam- ı Rabbani soyu ikinci halifeye yani Hz. Ömer r.a kadar dayandığı iddia edilmektedir.

İlimleri

Babası da ilim ve tasavvuf sahibi olan İmamı Rabbani birçok bilgiyi babasından alırken aynı zamanda birçok alim kişiden de dini ve aklı ilimler almıştır. İmam- ı Rabbani özellikle tefsir, hadis ve fıkıh ilimlerinde çok ilerleme kaydetmiştir. 17 yaşında ders vermeye başlayan İmam-ı Rabbani özellikle tefsir ve hadis dersleri vermeye başlamıştır. 18-20 yaşlarında İspatü’n Nübüvve isimli eseri kaleme alarak peygamberliğin ne kadar önemli olduğunu aklî delillerle ispat ederek özellikle filozofları peygamberlerden üstün gören kişilere karşı bir uyarı yapmıştır.

İmam- ı Rabbani babası Abdül- ehad Efendi'nin yanından hiç ayrılmayarak çok uzun yıllar babasıyla beraber sohbetlere katılmıştır. İmamı Rabbani 10 Aralık 1624 tarihinde vefat etmiştir yine doğduğu şehir olan Sirhind şehrine defnedilen İmam- ı Rabbani İslam dini için çok önemli bir alim olarak halen okumaya devam etmektedir. Naşibendili tarikatının Müceddediyye kolu İmam- ı Rabbani tarafından yayılmaya başlanmış, ölümünden sonra ise halifeleri tarafından yayılmaya devam etmiştir.

Toplam 51 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.